niedziela, 9 listopada 2014

Inwestycje - rownoważymy budżet

Dla zachowania zdrowej relacji między wydatkami bieżącymi a wydatkami majątkowymi, powinniśmy równoważyć budżet (zachować jeden z głównych wskaźników dobrego budżetu, by móc go uchwalić np. w 2016 r.) realizacją koniecznych inwestycji majątkowych, oczywiście finansowanych przy udziale środków zewnętrznych. Oto propozycje konkretnych inwestycji, oczywiście ważny będzie głos mieszkańców danych sołectw co do zasadności i kolejności realizacji zadań. Oczywiście, proszę o pomoc w zdiagnozowaniu innych potrzeb.


Bujaków

  1. Modernizacja budynku Domu Kultury
  2. Zakup samochodu pożarniczego dla OSP i doposażenie jednostki w potrzebny sprzęt
  3. Kontynuacja remontu ul. Szkolnej
  4. Rozwiązanie problemu kanalizacji – powrót do planów kanalizacji części Bujakowa, od którego odstąpiono.
  5. Remont budynku LKS.

Czaniec
  1. Remont sali głównej Domu Kultury – w tym wymiana sceny oraz budowa systemu nagłośnienia.
  2. Remont pomieszczenia w piwnicy w Ośrodku Zdrowia i adaptacja na cele społeczne.
  3. Remont i termomodernizacja elewacji przedszkola publicznego w Czańcu
  4. Remont budynku LKS w Czańcu, budowa nowej sceny przed budynkiem LKS.
  5. Poszerzenie parkingu przy cmentarzu, wymiana nawierzchni ścieżek na cmentarzu.
  6. Budowa nowych punktów świetlnych przy ulicach.
  7. Kontynuacja remontu drogi powiatowej K. K. Wojtyły.
  8. Budowa placów zabaw przy przedszkolach z bezpieczną i nowoczesną nawierzchnią.
  9. Estetyka – montaż nowych tablic informacyjnych, wymiana starych i zniszczonych przystanków.
  10. Zagospodarowanie przestrzeni wokół Ośrodka Zdrowia, stworzenie miejsca odpoczynku, parku z ławeczkami i estetycznym ogrodem.

Kobiernice
  1. Remont Ośrodku Zdrowia.
  2. Remont budynku LKS
  3. Skanalizowanie terenu w obrębie przedszkola, Komisariatu policji
  4. Wykorzystanie wspaniałej historii wsi poprzez zorganizowanie ścieżek turystycznych, Dwór – Wołek – Jezioro Czanieckie
  5. Remont i adaptacja Szmejówki na cele społeczne i kulturalne.
  6. Podjęcie rozmów z Panią Czecz w sprawie odzyskania Dworu na rzecz społeczności gminy, w oparciu o stworzenie tam centrum kultury, wraz z izba pamięci poświęconą Szkole Rolniczej w Kobiernicach i postaci Hermana Czecza. Remont Domu Kultury w Kobiernicach – szczególnie w pierwszej kolejności wymiana oświetlenia, zaplecza kuchennego.

Porąbka

  1. Podjecie inicjatywy w celu budowy ścieżek pieszych i rowerowych na wałach Jeziora Czanieckiego, w tym ich oświetlenie  po uzgodnieniach z Zarządca terenu.
  2. Zagospodarowanie terenu wokół potoku Wielka Puszcza na okres letni we współudziale Zarządu Wodnego np. otwarcie mobilnych punktów gastronomicznych przy rzece Wielka Puszcza.
  3. Uruchomieniem parkingu na weekendy na terenie targowiska.
  4. Podjęcie negocjacji w sprawie skanalizowania Porąbki, mając jako kartę przetargową iż znajduje się tu ujęcie wody dla Śląska – a to zapewniać będą teraz wytyczne do nowego rozdania programu unijnego „Infrastruktura i Środowisko” (inwestowanie w kanalizację na terenach ochrony ujęć wody.
  5. Przywrócenie imprezy “Na Zielone Świątki Dni Porąbki”.
  6. Zwiększenie oferty kulturalnej GOK
  7. Zagospodarowanie placu targowego w myśl spełnienia oczekiwań mieszkańców, a nie wbrew ich woli.
  8. Po zakończeniu adaptacji nowych pomieszczeń Urzędu Gminy, przeznaczenie części pomieszczeń na potrzeby działalności Gminnej Biblioteki Publicznej oraz na potrzeby Izby Regionalnej.

3 komentarze:

  1. Pani Marto - Bujaków:

    Uspokojenie ruchu na ulicy Podlesie: wysepki, progi zwalniające etc. W przyszłości chodnik? Ulica jest wąska, o dość sporym ruchu i dobrej nawierzchni. Zmierza nią do szkoły czy na przystanek dużo dzieci. Niestety, nie powoduje to że kierowcy jeżdżą wolno - wręcz odwrotnie. Kiedyś zdarzy się tam tragedia

    OdpowiedzUsuń
  2. Ma Pan rację, to trzeba zrobić. Podobnie wygląda sprawa w Kobiernicach. Powiem Panu szczerze, że trzeba zapobiegać możliwości tragedii przed nią. Ja sama spotkałam się ostatnio z totalną ignorancją urzędników. Od dwóch lat interpeluję o wymianę wiaty przystanku na Zagłęboczu w Czańcu, gdzie mieszkam. Śruby przytrzymujące przystanek do podłoża tak zardzewiały, że była to tylko kwestia czasu. Pracownicy przyjechali - zrobili nie to co trzeba i napisano mi pismo, że jest ok. Mimo moich protestów nikt nic nie zrobił. Proszę sobie wyobrazić, że wiata załamała się w tamtym tygodniu. Wielkie szczęście, że nikt pod nią nie stał. W rozmowie z Panem Sekretarzem, żeby dowiedzieć się co dalej - po raz pierwszy w życiu zostałam potraktowana przez urzędnika jak intruz, wróg nr 1. Brak kultury dla mieszkańca, który dzwoni z problemem tak wbił mnie w podłogę, że do tej pory nie mogę wyjść ze zdziwienia. Sama byłam urzędnikiem i takie rzeczy nie mieszczą się mi w głowie.

    OdpowiedzUsuń