wtorek, 4 listopada 2014

To nie obietnice wyborcze - to realne cele do osiągnięcia !



 W trakcie pracy w Radzie Gminy mogłam porównać jak funkcjonuje nasza gmina, do tego jak działają sąsiednie gminy. To co najbardziej mnie uderzyło, to zamknięcie władzy na potrzeby mieszkańców, uznanie, że władza wie najlepiej. Każda próba mająca na celu informowanie rzetelne mieszkańców spotykała się z niechęcią. Dla mnie było to totalnie niezrozumiałe. Mam również swoje ulubione kurioza, które usłyszałam od kilku urzędników w trakcie tych dwóch lat. strasznie np. zdziwiłam się protestowi Pana Sopiaka, żeby nie publikować na BIP oświadczeń majątkowych, by nie nagrywać sesji (prawo konstytucyjne), Pani Dyrektor GOK, że nasi mieszkańcy nie potrzebują oferty kulturalnej z wyższej półki, bo nie ma zapotrzebowania, a UTW też nie bo spotykają się w KGW i jeżdżą na zajęcia do Kęt, ostatnio Pani Dyrektor GZOSIP, że kęcka szkoła do której rodzice wysyłają dzieci do gimnazjum, czyli "Wyspian - marnuje talenty naszych dzieci". 
Zaczynam wierzyć, że tu trzeba zmiany mentalności. Bardzo wiele osób narzeka, że nic się nie dzieje itp. A ja się dziwię, że nic się nie robi w tej kwestii, by to zmienić. Nikt nie chce być bohaterem swojego życia w myśl powiedzenia "Historia ta pokaże, czy okażę się bohaterem własnego życia, czy stanowisko to zostanie objęte przez kogoś innego". Mnie rodzice nauczyli odpowiedzialności za siebie, ale i za innych. Wpoili mi potrzebę doskonalenia się i pracy, oraz dzielenia się wiedzą z innymi dla ich dobra. Tak bezinteresownie. Niestety ma to swoje wady, ludzie nie wierzą, że dziś ktoś może wyznawać takie zasady, a szkoda. 
Myślę, że przez dwa lata pracy na rzecz gminy, mimo tego, że jako osoba o czasami odmiennych poglądach od większości Rady i niemałej wiedzy samorządowej, udało się mi zrobić trochę rzeczy. Dużo jeszcze do zrobienia, może jako Wójt ?
Długo o tym myślałam co przed nami, jako gminą, by dopasować się do kierunków rozwoju samorządu. Wymieniam cele realne do realizacji, bez mydlenia oczu, a zmieniające w ciągu 4 lat jakość życia i funkcjonowania nasz wszystkich w ramach gminy Porąbka.

  1. Umożliwienie współdecydowania mieszkańcom o sprawach gminnych. 
  2. Jawność wydatkowania środków publicznych.
  3. Działanie w zakresie i na podstawie prawa - w myśl zasady, że obywatel może wszystko czego prawo mu nie zabrania, a organ władzy może robić tylko to co prawo mu dozwala. 
  4. Pozyskiwanie źródeł zewnętrznych na dofinansowanie wymiany pieców ekologicznych.
  5. Pozyskanie źródeł zewnętrznych na dofinansowanie budowy ekologicznych, przydomowych oczyszczani ścieków.  
  6. Wykorzystanie priorytetu programu unijnego Infrastruktura  i Środowisko na 2014-2020, a skierowanego obecnie na inwestycje proekologiczne (np. budowa kanalizacji) na terenach ochrony przyrody (Natura 2000) i ochrony ujęć wody, na pozyskanie środków finansowych na gospodarkę ściekową.
  7. Uporządkowanie spraw związanych z systemem modernizacji i remontów dróg.
  8. Wprowadzenie funduszu sołeckiego oraz edukacja obywatelska w ramach jego funkcjonowania oraz po okresie wdrożenia funduszu budżet obywatelski.
  9. Wprowadzenie aktywnego nadzoru inwestorskiego, który wyeliminuje wadliwość w realizowanych inwestycjach
  10. Mienie gminne – przejrzyste zasady gospodarowania majątkiem gminy, m. in. przygotowanie przejrzystych i publicznie znanych zasad wynajmu obiektów komunalnych.
  11. Opracowanie harmonogramu stałych prac sezonowych mających na celu wyeliminowanie zagrożeń (czyszczenie rowów, wzmacnianie brzegów potoków) w poszczególnych sołectwach i wprowadzenie rzeczywistego nadzoru nad wykonywaniem tych prac. Wykorzystanie środków na projekty dotyczące ochrony przeciw powodziowej, a oznaczone jako jeden z priorytetów strategii Śląskie 2020 +.
  12. Stworzenie warunków do umożliwienia przedsiębiorstwom z terenu gminy uzyskiwanie środków unijnych w ramach priorytetów nowych programów skierowanych dla wspierania przedsiębiorczości (szkolenia, inkubator przedsiębiorczości)
  13. Wspieranie spółdzielczości socjalnej poprzez doradztwo w zakresie aktywizacji zawodowej osób długotrwało bezrobotnych na przykładach działalności spółdzielni socjalnych w Kętach i Kozach, a wpisujących się w realizację celów Strategii Śląskie 2020+, wykorzystanie przewidywanego dofinansowania na realizację i utworzenie „inkubatora spółdzielczości socjalnej” – nowe miejsca samozatrudnienia.
  14. Wzmocnienie oferty zajęć kulturalnych dla różnych grup wiekowych mieszkańców, koncerty odczyty, Uniwersytet Trzeciego Wieku w myśl realizacji priorytetu Strategii rozwoju woj. śląskiego Śląskie 2020+ w ramach aktywizacji społeczeństwa.
  15. Wspieranie działań zmierzających do przeciwdziałania przemocy, aktywne działania w ramach szkoleń dla rodziców, uczniów. Przeciwdziałanie agresji w szkołach, monitoring. Zwiększenie puli środków (5 tys. obecnie) na roczny plan działań.
  16. System stypendiów dla dzieci i młodzieży uzdolnionej oraz aktywnej społecznie.  
  17. Pozyskanie środków finansowych na wdrożenie projektu dotyczącego informatyzacji oświaty, poprzez opracowanie portalu oświaty z elektronicznymi dziennikami, zapisami do placówek oświatowych, bieżącymi informacjami dla rodziców, nauczycieli.
  18. Stworzenie bardziej efektywnego systemu informowania mieszkańców poprzez budowę nowego portalu gminy, mającego nie tylko informować o bieżących wydarzeniach, ale i promować miejscowych przedsiębiorców oraz turystów.
  19. Wykorzystanie infrastruktury komunalnej (m. in. obiektów sportowych i kulturalnych) dla potrzeb mieszkańców, poszerzenie oferty sportowej.
  20. Wspieranie ekonomii społecznej poprzez aplikowanie o środki na nowo określone priorytety programów unijnych w okresie 2014 -2020 na np. doradztwo księgowe, prawne.
  21. Rozszerzenie programu państwowego dla rodzin wielodzietnych 3+ o nowe formy pomocy, w tym doświadczeniem miast sąsiednich zaangażowanie przedsiębiorców do stosowania ulg i korzyści dla uczestników programu.
  22. Utworzenie Rady Pożytku Publicznego w celu wspierania przez Gminę Porąbka działań stowarzyszeń działających na rzecz mieszkańców gminy, by przygotować się do nowych wyzwań jakie stawiane będą samorządom zmiany w polityce państwa w zakresie wspólnej realizacji części zadań własnych.
  23. Opracowanie planu organizacji ruchu w gminie, który unormuje kwestie oznakowań.
  24. Wpływ na strukturę budżetu, tak by uzyskać prawidłową i bezpieczną relację indywidualnego wskaźnika zadłużenia, poprzez odpowiednie zmiany w wydatkach majątkowych, kosztem wydatków bieżących.
  25. Wpieranie inicjatyw mieszkańców oraz organizacji pozarządowych służących wspólnocie.
  26. Przegląd oświetlenia ulicznego, określenie potrzeb, sporządzenie planu modernizacji i budowy punktów świetlnych, pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom gminy.
  27. Czynny udział w opracowaniu założeń tworzonego obecnie Planu Zrównoważonego Rozwoju Transportu Zbiorowego, uwzględniający realne potrzeby mieszkańców co do kursów autobusowych.    
  28.  Doposażenie szkół w sprzęt multimedialny. Wymiana starych instalacji grzewczych.
  29. Akcja promocyjna gminnych gimnazjów w szkołach podstawowych innych gmin i wśród mieszkańców naszej gminy.
  30. Wsparcie dla młodzieżowych struktur OSP przez zawiązanie współpracy z OSP z innymi OSP z terenu Polski w celu darmowych wymian wyjazdowych. Wsparcie finansowe w organizacji obozów letnich dla młodych strażaków, zamiast finansowanie „bib”.
  31. Finansowanie dodatkowych zajęć sportowych i naukowych w gronie chętnych do tego nauczycieli pracujących w szkołach naszej gminy – poszerzenie oferty zajęć rozwojowych dla uczniów naszych szkół.
  32. Współudział finansowy w akcjach organizowanych  przez NFZ dla mieszkańców dotycz profilaktyki zdrowotnej.
  33. Zaniechanie posypywania dróg w zimie szlaką.
  34. Powołanie komisji mieszkańców w każdej wsi do spraw zapobiegania problemów z odprowadzaniem wód opadowych w celu opracowania konkretnych rozwiązań tego jednego z najważniejszych problemów gminy.
  35. Podejmowanie szybkich i prostych zmian w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Porąbka na wniosek mieszkańców, a nie jak do tej pory raz na kilka lat.
  36. Finansowanie ze środków publicznych wydatków na imprezy organizowane dla mieszkańców, bez bib i zamkniętych imprez notabli.
  37. Wsparcie finansowe (projekty unijne) i pomoc dla mieszkańców  realizujących i chcących działać w zakresie turystyki i agroturystyki, w tym pomoc w promocji miejsc noclegowych.
  38. Integracja sołectw na poziomie dziedzictwa kulturowego – wydawanie zeszytu historyczno-społecznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz